Hakkımızda

ORGANİZASYON ve TARİHİ GELİŞİM

Şirket Ortakları, Şerafettin DOĞAN, Osman ÖZTEKİN ve Güner TOPUZ, geçmişteki kendi firmalarında edindikleri tecrübe ve bilgi birikimini birleştirerek; daha verimli olmak ve memlekete daha büyük katkılarda bulunmak amacıyla bir araya gelmişlerdir. ÜÇER GRUBU’ nun ortakları, altyapı tasarımı ve inşaatları, konut, endüstriyel tesis gibi işler ile kesintisiz olarak sürdürdükleri mesleki hayatlarında 1982 yılında ÜÇER’ in ilk şirketini kurarak güçbirliği yaptılar.

İnşaat mühendisliği sektöründe önemli başarılara imza atmış, İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Başkanlığı yapmış, İnşaat Yüksek Mühendisi Şerafettin DOĞAN’ın (ODTÜ İnşaat Müh. – 1970), Yönetim Kurulu Başkanlığında, 1982 yılında ÜÇER İnş. ve Tic. Ltd. Şirketi faaliyetlerine başlamış daha sonra da 1990 yılında ÜÇER Müşavir Mühendislik Anonim Şirketi kurulmuştur.

Kurucu Yönetim Kurulu Başkanımız Şerafettin DOĞAN’ın 2012 yılında vefat etmesi ve daha sonra gerçekleşen hisse devirleriyle birlikte, ikinci nesil olarak bayrağı devralan Yönetim Kurulu Başkanımız Fatih Çağrı DOĞAN (ODTÜ Çevre Müh. – 1998) ve Genel Müdürümüz A. Alp EVRİMLER (İTÜ İnşaat Müh. – 1987) şirketin Yönetim Kadrosunu oluşturmaktadır.

ÜÇER GRUBU merkez ofisi Ankara’da bulunmakta olup, İstanbul’da da merkez ofise bağlı ve koordineli olarak çalışan irtibat ofisi bulunmaktadır.

Grubumuzda çalışan personel sayısı idari kadrolarla birlikte 250 kişinin üzerindedir. ÜÇER GRUBU olarak, büro ekipmanları yönünden gelişmiş bilgisayar sistemleri, teknolojik ofis ekipmanları, bilişim ve iletişim araçlarına sahibiz.

ÜÇER, üniversite mensubu akademisyen uzmanlarla yakınen çalışma alışkanlığına sahiptir. Geniş bir çalışma alanına sahip olan ÜÇER GRUBU’nun ihtisas alanlarına göre iş ortaklıkları bulunmaktadır.

ÜÇER; adliye binaları, eğitim binaları, sağlık tesisleri, hastaneler, kompleks üstyapılar ve çeşitli kamu binalarında masterplan, tasarım, tasarım incelemesi, yenileme / güçlendirme / inşaat / yeniden yapılanma işlerinin denetimi, enerji denetimleri, enerji verimliliği önlemleri önerileri, teknik şartname ve ihale belgelerinin hazırlanması, maliyet tahminleri, İSG, ÇSYP’ler ve diğer ilgili hizmetlerde ve Uluslararası finansman kuruluşları tarafından finanse edilen projelerde geniş deneyime sahiptir.

Teknik müşavirlik hizmetlerinde 40 yıllık deneyime sahip olan ÜÇER Müşavir Mühendislik A.Ş., Türk Müşavir Mühendisler ve Mimarlar Derneği’nin kuruluşunda yer almış, bu derneğin çeşitli yönetim pozisyonlarında görev almış, FIDIC ve EFCA üyesi olmuştur. ÜÇER ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi ve ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi Sertifika’larına sahiptir. ÜÇER, bağımsız, multidisipliner bir mühendislik ve danışman mühendislik şirketi olarak, başta Türkiye’de olmak üzere çeşitli disiplinleri kapsayan yüzlerce projeyi başarıyla tamamlamıştır.

ÜÇER hem altyapıların hem de binaların tasarım ve inşaat denetimi konusunda geniş deneyime sahiptir. Enerji verimliliği tasarım incelemesi, enerji verimli tasarlanmış binaların inşaat denetimi ve LEED Platinum sertifikalı binalarda deneyime sahip olmakla birlikte; özellikle tarihi ve kültürel yapıların restorasyonunun tasarım incelemesi ve inşaat denetimi; eğitim, hastane ve diğer kamu binalarının yenilenmesi ve güçlendirilmesinin tasarımı, tasarım incelemesi ve inşaat denetimi; eğitim, hastane, adliye kamu binaları ve diğer binaların (toplu konut, stadyum, özel olarak tasarlanmış binalar) tasarım, tasarım inceleme ve inşaat denetimi konusunda 10 milyon metrekareden fazla inşaat alanında hizmet ve danışmanlık tecrübesine sahiptir.

ÜÇER, Avrupa Birliği, Avrupa Yatırım Bankası (EIB), Dünya Bankası, Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası(IBRD), Alman Kalkınma Bankası (KFW) ve Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası (CEB) gibi uluslararası finanse edilen (IFI) projelerde geniş deneyime sahiptir. ÜÇER, FIDIC Sözleşme Şartları uyarınca Türkiye’de EIB finansmanlı 1 proje, IBRD finansmanlı 11 proje, tamamlamış olup, şu anda Türkiye’de IFI finansmanlı 5 proje yürütmektedir.

ÜÇER TARİHÇESİ

1982

– ÜÇER İnş. Tic. Ltd. Şti. Kuruluşu

1987

– TOKİ’nin ilk projesi olan Ankara/Eryaman 1.etap 4740 Konut Müşavirlik ve Kontrolluk Hizmetleri

1990

– ÜÇER Müşavir Mühendislik A.Ş. Kuruluşu

1991

– Türkiye’nin En Büyük Konut Kontrolluk Sözleşmesi (13 İl 23 Yerleşim merkezinde 21.556 Adet Göçmen Konutu ve 1.422.696 m² Komple Teknik Altyapı Projesi Mühendislik ve Müşavirlik Hizmetleri)

1993

– İLBANK İzmit Güney Sahilinde Yer Alan 14 Belediye Kanalizasyon Tatbikat Projesi (Toplam 1300km)

1995

– Yurtdışında İlk Tasarım İşimiz Kazakistan’da Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi Yurt Binaları Projesi Tasarım Hizmetleri

1996

– İlk Baraj Sözleşmemizi İmzaladık. İSKİ Pabuçdere, Kazandere ve Sultanbahçe Barajları ile Elmalıdere Regülatörü İnşaatları Müşavirlik ve Danışmalık Hizmetleri

1998

– T.C. MEB Sekiz Yıllık Kesintisiz Zorunlu İlköğretim Okulları 1. Grup Müşavirlik Ve Kontrollük Hizmetleri (84 Adet Okul Toplam 537.315 m²)

2000

– T.C. MEB İlköğretim, Yatılı İlköğretim Bölge ve Pansiyonlu İlköğretim Okulu İnşaatları 1. Grup İller Teknik Müşavirlik Hizmetleri İşi (Toplam 75 Adet Okul 484.000 m²)

2003

– Türkiye’de İlk Deprem Dayanıklılık Testi ve Güçlendirme Projeleri Yapımı MEV 2. ve 4. Bölgeler YİBO-PİO Depreme Dayanıklılık Testleri ve Güçlendirme Projeleri Yapımı (Toplam 334.000 m²)

2006

– Yurtdışında İlk Kontrolluk Hizmetimiz Tacikistan Hisar Nahiyesi İçme ve Kullanma Suyu Tesisleri Bakım ve Onarım Projesi İnşaatı Kontrollük ve Danışmanlık Hizmetlerinin Yapılması

2007

– TÜBİTAK Tarafından Yılın Projesi Seçilen STM (Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.) Dikey Rüzgar Tüneli Kontrolluk İşleri

2012

– LEED Gold Sertifikalı İlk Projemiz: Dicle Kalkınma Ajansı/ Mardin Hizmet Binası Projesi Müşavirlik, Proje Yönetimi ve Yapım Kontrolluk Hizmetleri

2019

– Kamu Özel İşbirliği Modelinde İlk Şehir Hastanesi Teknik Müşavirlik Hizmetimiz:  Kütahya Şehir Hastanesi

2021

– Osmaniye İçmesuyu ve Kanalizasyon Projesi Tasarımların Gözden Geçirilmesi, İhale Dökümanlarının Hazırlanması ve İnşaat Kontrollüğü Müşavirlik Hizmetleri, Kilis İçmesuyu Şebekesi Genişletme ve Şehir Merkezi Atıksu Şebekesi, Elbeyli&Polateli Atıksu Şebekesi ve Paket Atıksu Arıtma Tesisleri, Adıyaman İçmesuyu Şebekesi için Tasarımların Gözden Geçirilmesi, İhale Dokümanlarının Hazırlanması ve İnşaat Kontrollüğü Danışmanlık Hizmetleri Sözleşmeleri ile altyapı alanında entegre su tesisi çalışmalarımız hız kazandı.

2022

– İlk enerji verimliliği işimizin sözleşmesini imzaladık: ”Kamu Binalarında Enerji Verimliliği Tadilatları İçin Enerji Denetimleri, Teknik Tasarımlar ve İnşaat Kontrol Hizmetleri”

2+ milyon m2

DEVLET OKULU Binaları

1+ milyon m2

KAMU Binaları

5+ milyon m2

KAMU Finansmanlı Konut Binaları

2+ milyon m2

KAMU Binalarında Güçlendirme

Seçilmiş Projeler

Adana Stadyumu

Adana Stadyumu

Erzurum Atlama Kuleleri

TPE Binası

Bahçeşehir Toplu Konut

Kazakistan Hoca Ahmet Yesevi Yurtları